15 February 2012

The first half of the season

Kuna keegi pole toimunud võistlustest kirjutanud, ega kaarte lugejatele uurimiseks lisanud, siis otsustasime selle käsile võtta. Järgnev postitus on üles ehitatud peamiselt piltide ja kaartide põhjal, aga natuke ka juttu kõrvale.

Kaks päeva pärast hooaja esimesi WRE etappe, toimus osaliselt samal maastikul paarissprindi võistlus. Nimetatud võistlus oli ühtlasi ka Soome suusaorienteerumisliiga esimeseks etapiks. Eestlastel oli välja pandud neli võistkonda. D21 sarjas Peko (Daisy ja Piret) ning H21 võistlusklassis Peko (Tiit ja Even), Rakvere I (Tarvo ja Priit) ja Rakvere II (Joonas ja Asso). Nagu Soome võistlustele tavaks, oli ka siin konkurents tihe. Näiteks olid meeste põhiklassis stardis sellised tipptegijad nagu: Peter Arnesson, Johan Granath, Erik Rost, Martin Hammarberg, Hans Jörgen Kvåle ning Lars Moholdt.

Võistluse käigus tuli kummalgi võistkonnaliikmel läbida kaks ringi. Eesti võistkondadest anti GPS jälgimisseade nii naiste, kui ka meeste Peko esindusele. Üldjoontes kulges võistlus eestlaste jaoks hästi, kuigi ideaalset sooritust ei suutnud teha ükski meie võistkond. Oma pitseri olid jätnud kindlasti ka eelnenud lumelaager ning toimunud võistlused. Tüdrukute natuke ebaõnnestunud avavahetus, kuid tõusvas joones tehtud sõit andis lõppkokkuvõttes tubli 13. koha. Meeste põhiklassis oli Eesti võistkondadest parim Peko, järgnesid Rakvere II ja Rakvere I, kohtadeks vastavalt 14, 23 ja 26. Tulemused.

Paarissprint: naiste II vahetus (Piret)

Paarissprint: meeste I vahetus (Tiit lõikel, GPS nimi PEK)

Pärast lumelaagrit treenisid kõik iseseisvalt. Kuigi Evenil ja Tiidul oli plaanis osa võtta ka Sweden Ski-O Tourist, tuli siiski lumepuudusel otsejoones tagasi Lõuna-Eestisse sõita. Info järgi oli paar päeva ennem võistlusi Idres (Rootsis) ainult kerge lumekirme maas olnud. Loodetud ja küllaltki vajalikud WRE punktid jäid korjamata.

Järgmiseks kogunemiseks pidi olema Värskas toimunud EOL SO noortelaager, kuid kehvade lumeolude tõttu harjutasid paljud koondislased erinevates Eesti suusakeskustes. Kahju, et lumepuudusel suusa-o treeningud ära jäid, Evenil ja Tiidul olid ette valmistatud väga huvitavad kaarditreeningud (võibolla mõni teine kord). Kahel korral lükati edasi ka Põlva MV, mis oleksid pidanud esialgselt toimuma 7.-8. jaanuaril. Esimesel korral oli edasilükkamise põhjuseks olematud lumeolud ning teisel korral käre pakane. Uueks võistluste toimumisajaks määrati 25.-26. veebruar.

Lumepuudusel tuli rada läbida joostes

08.01.2012 toimusid Jõulumäel Eesti noorte ja juunioride meistrivõistlused murdmaasuusatamises klassikalises tehnikas. Stardist võis leida ka mõne suusaorienteeruja. Kaasa tegid Priit, Asso, Piret, Mattis (rohkem keskendunud murdmaasuusatamisele, aga kui aega leiab ja võistluskalender ei kattu, siis vast näeme teda ka suusa-o rajal). Mattis suusa-o juunioride MM-il ei osale, sest samal ajal leiavad Türgis aset juunioride maailmameistrivõistlused murdmaasuusatamises, kuhu noormees on endale koha välja võidelnud. Edu!
Tulemused.

Järgmisel nädalavahetusel toimus Nike Winter Xdream, kus ekslesid ka Tarvo, Priit ja Joonas võistkonnas nimega Suusaorienteerujad. Võitu seekord küll kaitsta ei suudetud, kuid kohaletulemise eest meestele auväärne 16. koht. Saunas naised rääkisid, et olla olnud väga kehvad olud suusatamiseks (rajad viimasel hetkel sisse sõidetud ja liiga pehmed kiireks suusatamiseks ning märjad sood). Tulemused.

Samal päeval toimusid ka Eesti noorte ja juunioride MV murdmaasuusatamises jällegi klassikalises tehnikas, vahetunud olid ainult raja raskusaste, võistluspaik ja distants. Osalesid Mattis, Piret, Daisy ja noorema põlvkonna esindaja Doris. Selle võistluse kohta kommentaare kuulnud pole, näinud oleme ainult tulemusi.

Kuna lund oli vähe ning võistlusi ei toimunud, siis tuli pidada rohkem kui kuu aega kestnud suusa-o võistluspaus. 21.-22. jaanuaril kogunesid Eesti, Läti ja Leedu parimad suusaorienteerujad Madona lähedal Kuzas, kus peeti EST/LAT liiga avaetapp ning iga-aastane Madonas Kauss. Mõõtu võeti lühi- ja tavarajal ning tulemusi arvestati kahe päeva summana. Meeste põhiklassis kaitses Eesti au seekord Even Toomas, kes kahe päeva kokkuvõttes võitis lätlaste esinumbrit Andris Kivlenieksi vähem kui minutiga, kusjuures ei võitnud Even kumbagi distantsi. Esimesel päeval oli kiireim A. Kivlenieks ning teisel päeval Priit Randman. Teistel eestlastel erinevatel põhjustel nii hästi ei läinud. Naiste võistluse võitis kokkuvõttes leedulanna Ramune Arlauskiene veel juuniorideklassi kuuluva Daisy Kudre ees. Juunioride arvestuses näitasid häid tulemusi Asso ja Evely, kes mõlemad võitsid eakaaslasi Lätist ja Leedust. Tulemused

I päev, M21 lühirada

II päev, M21 lühendatud tavarada
Auhinnalaua puhul on eestlastel lätlastelt veel palju õppida 

Päev enne Läti MV suusa-os, toimusid täiskasvanute EMV murdmaasuusatamises Otepääl. Distantsiks seekord 15 km vabatehnikas, läbida tuli 4 x 3,75 km ja nelja ringi kogutõus 520 m. Osales ainult Even.


Eveni kommentaar: Kuna pean suusaorienteerumises tähtsaks ka sõidukiirust, siis oli see kindlasti vajalik start ning alati ei saa suusa-o võistlustel vajalikku kiirust tunda (liiga tihe võrk, kitsad rajad jne, mis pärsivad suusakiirust), et „tõelisse“ vormi tõusta. Enne starti ei osanud väga eesmärke seada, kuna polnud kaua aega murdmaasuusatamises korralikku starti teinud. Mõtlesin, et hea sõit oleks, kui kaotus tuleks alla 2:30, aga reaalsus oli 5:33 Aikule, mis on ilmselgelt liiga palju. Kindlasti ei ole see minu tase ja kaotus alla 3 min on täiesti reaalne. Esimese suusatamise stardi kohta võib enam vähem rahule jääda. Enda kaitseks veel niipalju, et kogu raja sõitsin üksinda, kuna startisin päris eest, samas kui seljataga startinuist moodustusid kiirelt grupid. Tulemused.


28.-29.01.2012 toimusid Cesise laskesuusakeskuses Läti MV sprint ja teade. Külma trotsides olid mitmed koondislased kogunenud just sinna. Ainsana koondislastest osales Daisy samal ajal toimunud Soome MV sprindidistantsidel. Tulemusi vaadates tundub, et kaks esimest on teistest natuke tugevamad, kuid kolmas koht oli kindasti alistatav. Tulemused. 
Kesistes lumeoludes ning külmas toimunud Läti MV sprindi tulemused.
Teisel päeval toimunud teatevõistluse võitis OK Rakvere võistkond. Teate tulemused.

Tiidu kommentaar: Üsna jahedates tingimustes (nii ilm, kui ka lumeolud) toimunud võistluse eesmärk oli eelkõige kaardilugemises  vajaliku enesekindluse leidmine. Suusakiiruse üle ei saa sellel aastal väga kurta. Võistluse suurima eksimuse tegin teel esimesse punkti, kui ei märganud vasakule minevat suusarada ning kaotasin umbes 30 sekundit (hiljem selgus, et sellest sõitsid mööda päris paljud). Kahjuks tuli pisemaid möödasõite veelgi. Kokkuvõttes ei andnud 58 sekundiline kaotus Läti esinumbrile enamat 4. kohast.


I päev, M21 sprint
II päev, teade, Priidu rada


Samal ajal, kui teised suusaorienteerusid, käisid Even ja Sander missioonil, tutvustamas ala ka laiemale publikule. Mission completed!
Saagiks vastavalt 1. ja 5. koht.
Tulemused


28. Viru Maratoni autasustamine
Foto: Tarmo Haud, allikas: www.tarmohaud.ee


Juba ennem Läti MV alanud külmalaine, mis jättis ära juba varem edasilükatud Põlva MV, sundis treeningutes tegema teatud korrektuure. Harjutada tuli üks kord päevas ning seda kõige soojemal pealelõunasel ajal, kui päike veel loojunud polnud. Seda arvestades ei hakanud ise arktilist eksperimenti korraldama, nagu tegi Peeter Pihl, suusatades kohati kuni -35 kraadises pakases neli tundi (respekt!).


Ennem Eesti MV oli koondislastel võimalus osaleda treeningul Piusas, kus sõideti Põlva MV sprinti. Seda võimalust kasutas vaid viis suusaorienteerujat. Treeningul kasutasime ka GPS jälgimist ning hiljem analüüsides selgus, et mõni mees suutis punktigi vahele jätta. Kaarti kahjuks siia ei saa lisada, kuid lisainfona võib öelda, et Põlva MV-l ootab ees mitmeid huvitavaid ja alguses märkamatuid teevalikuid.

Even ja Piret võtsid samal ajal osa Skandinaavia karikavõistlustest Madonas (sprint). Stardis oli teisigi orienteerumisradadelt tuntud sportlasi. Tulemused

Ootame ka Marguselt Leedu MV kaarte ja huvitavat juttu.

EESTI MV-st JUBA JÄRGMISES POSTITUSES

4 comments:

Margus said...

He-hei!

Tundub, et lisaks edasiminekule suusa-o vallas on Even teinud arenguhüppe ka kirjutamiskunstis (ehk siis on postitused muutunud sisukamaks :) ! Hea töö!!

Margus väga pikka ametlikku juttu ei jõua kirjutada - viimased nädalad on suht. pingelised olnud - soetamisel on korraga nii uus auto kui ratas (ja mitte kehvad :)

Leedu MV kohta võib öelda, et TEHTUD! Järjekordse riigi MV kuld CV-sse lisatud :) Kahjuks küll vaid ainult teaterajalt, kuid siiski.

Nädalavahetus oli siiski väga vastuoluline ja ambitsioonid suuremad. Aga algusest - elan siiski hetkel Euroopa valvatuima piiri taga...

Reede õhtul Visaginasesse (Ignalina tuumaelektrijaama teeninduslinn) sõites plaanisin ületada Valgevene-Leedu piiri mitte Vilniuse või Daugavpilsi (Läti) magistraalide suunal, vaid otse väiksemast üleminekukohast.

Piirile jõudes (sealt jäi võistluskeskusesse ca 65 km) segus, et see on kinni ja üle ei saa. Kohaliku talu elanik ütles, et see on suletud ja eriloaga vaid kohalikele. Soovitas ööbida Valgevene poolel ja hommikul minna järgmisest kohast üle, mis on suurem ja kindlasti avatud kella 8-st.

Otsisin kusagilt pärapõrgust siis hilisõhtul majutust, mis ka omajagu aega võttis ning kiire une järel jätsin hommikuks igaks juhuks parajalt aega.

Hommikul siis selgus, et ka see piiripunkt on kinni - ei jäänud muud üle kui jäistel teedel kuni 130-ga ladudes tõmmata Lätti (ca 3 korda hakkas auto veidi käest ka minema :) ja sealt suure ringiga tagantkaudu peale. Peale piiri enam Daugavpils-Zarasai jaoks aega ei olnud - tuli riske võttes otse mööda väikeseid täisjäiseid kruusateid pidi minna, kus korra veel ka ca 12 min viga panin olematu kaardi tõttu.

Kohale jõudsin ca 20 min enne starti - riided selga, jooksuga starti ja tuld (nagu neetud oli mul ka 2. stardinumber 55 mehe hulgas). Kuna sporti on suht kaua tehtud ja teades, et elus igasuguseid asju ette tuleb, siis psühholoogiliselt väga end häirida ei lasknud ning mõtlesingi - et huvitav kogemus, kust tuleb välja ujuda.

Seiklust kui palju! Kurb oli muidugi see, et olin tegelikult põhjalikult uurinud, kas neist piiripunktidest saab üle ja ei leidnud mingit vastupidist infot.

Ehkki esimesega tegin ca minuti (tundus, et veits oli algul kaart vale) hoidsin asja ca 8. KP-ni kontrolli all, aga siis tuli ette selline 180 kraadine "kala" ja päris mitme-mitme minutiline viga, et põhimõtteliselt oli võistlus läbi. Kohati proovisin riskeerides "huvitavaid lõikeid" jne, aga veidi "lahmides" kogunes loomulikelt "ämbreid" veel. Finišis 20. koht. Ei mäletagi, kuna viimati nii halvasti oli läinud...

Ju oli ajumaht lihtsalt täis saanud - kohalejõudmise mõtete tõttu keskendumisele enam mahtu kahjuks väga ei jäänud..

Margus said...

Aga peadistants oli muidugi ees. Leedu MV talvine teade, meist omajagu suuremal maal on see päris prežtiisne üritus. Kuna sügisel Leedu orienteerumishooaja lõpuüritusel oli seltskonnas arutatud ja vaieldud (koos selliste "härgadega" kui nende OJ koondise tippmehed Vilius Aleliunas ja Jonas Vitautas Gvildys - 2011 Prantsusmaa OJ MM-i lühiraja 5. kärbes), et milline on ikka nende kõige kõvem o-klubi, siis lõpuks pandi paika - et talvisel suusa-o teate MV-l vaatame (IGTISA oli võitnud o-jooksu MV ja meie SAKAS-ega ratta-o MV teate)!

Seis teate eel oli põnev - meeskondi oli stardis 18, reaalne võiduvõimalus aga neljal klubil, kusjuures "superklubisid" polnud - nende SO-koondislased olid jagunenud ühtlaselt mitmete vahel. Põhimõtteliselt oli konkurentidel kõigil kaks kõva ja üks nõrk liige, meil üks kõva (mina :) ja kaks keskmikku (ehk mitte suusa-o koondise taustaga) meest.

11-tunnise une järel oli nii ajutöö kui ka minek hoopis teine. Meie mehed - Svajunas Ambrazas (kunagi o-jooksu MM-i tavarajal 12., 2 x MM-i teate 6., World Games´i hõbe) ja nende ratta-o koondise üks liidreid Petras Andrasiunas tegid päris hea töö ära ja pääsesin viimasesse vahetusse mõne minutilise edumaaga Leedu talvise superässa Nerijus Sulcyse ees (1998. aasta suusa-o MM-i hõbe).

Kuna eelmisel päeval oli ülikogenud 43-aastane Sulcys löönud Leedu meistriks tulles teist kohta enam kui 2,5 minutiga, siis kahisin alguse ikka "ülitäiega" ja alles raja teises pooles teda oma kuulde- ega nägemisulatuses mitte-registreerinuna võtsin hoo taktikaliselt veidi maha tulemaks lõpuosa tehnilisematest pesadest puhtalt läbi.

Võit oli magus! Mulle eriti meeldivad sellised situatsioonid, kus peab nö. "kastanid tulest välja tooma"! Karastab närvi ja sellise adrenaliini pärast ju sporti tehaksegi! Täpselt sama seis oli ka sügisese ratta-o Leedu MV-teatega, kuhu olime Leedu koondise bussiga enam-vähem otse Venemaa EM-ilt tulnud. Maksimaalne kokkuvõtmine ja head sooritused ankruvahetuses. Olen alati täheldanud ka seda, et pinge all suudan endast rohkem välja võtta. Tihti eriti teadetes. Ju siis on mott. lihtsalt suurem.

Olin esimest korda Leedus talvistel, ehkki nende suusa-o MV olen korra varemgi võitnud (LTU O-Database´st ilmnes :), kui Ebaveres 2008. aasta detsembris peeti nii Eesti kui Leedu MV koos.

Rajad Visaginases olid väga vinged, võrku aitas punuda ja neid "buraaniga" ka sisse ajada tunnustatud Läti selle ala korüfee - Janis Gaidelis Daugavpilsist.

Kokkuvõttes siis kiiruga kirjutatult mitte ehk kõige huvitavam tekst, aga mingit emotsiooni püüdsin edasi anda (neid nädalavahetusel oli, ja seinast-seina :)

Krt. võib-olla peaks ikka mingi oma kodulehe või blogi tegema, "Orienteeruja" enam väga tihedalt ei ilmu ja sinna viimasel ajal väga pole enam ka jalga ukse vahele saanud. Spordirindel käimist-tegemist-reisimist jne on jätkuvalt. Motti ka ikka on ja pajatamisväärseid seiku samuti ikka aeg-ajalt ette tuleb.

Just vaatasin Google Map-i ja marsruute - järgmised 10 päeva tunduvad võistlemise ja reisimise poolest päris tihedad tulevat:

17.-18.02. Leedu MV (sprint + tavarada ühisstardist) Elektrenai, Minsk-Vilnius 235km

19.02. Poola MV (lühirada) Krynki, Vilnius-Bialystok 273km

22.-24. Ukraina MV (Sprint, lühi-, tavarada ühisstardist) Bialystok-Minsk-Sumy 323+703km

Even said...

Nii, et kohtume Ukrainas?

Taaniel said...

Väga huvitav ülevaade, jään järgmist osa ootama!