12 May 20122012. aasta Ace Xdream'i I osavõistlus XT sport Team/Värska Laht pilgu läbi


    
     Even Toomas                   Tiit Toomas                  Sander Linnus

Eellugu. Mõte osaleda Ace Xdream seiklusspordisarjas tärkas juba 2011. aasta sügisel. Sama võistkonnaga osalesime viimati 2009. aastal. Kaks järgnevat seiklushooaega jätsid Even ja Tiit vahele, vaid Sander osales üksikutel etappidel erinevates võistkondades. Kuna kõikidel meist on põhieesmärgid seotud talvega ja suvist ettevalmistust väga rikkuda ei tahetud (tuginedes varasemate aastate kogemustele võtab A raja öisest etapist taastumine  mitu väärtuslikku treeningpäeva), siis otsustasime sel aastal osaleda B rajal. 

Registreerimisega sel aastal kiiret polnud, kuid nagu ikka oli kogu sarjas osalemine küsimärgi all veel viimase hetkeni, kuna keegi meist stardimaksu oma rahakotist maksta ei tahtnud. Õnneks tulid siinkohal appi XT sport (Seiklusspordiklubi X-TEAM) ja Värska Laht.

29. aprill algas meie jaoks kell 4 hommikul. Pikk sõit Tallinnasse pidi algama veerand tundi peale 5, kuid kaugema kandi meestel võttis hommikune ärkamine veidi kauem aega. Kõne Evenilt Sandrile:
Even: "No kus olete?"
Sander: "Sõidame"
Even: "Kus sõidate?"
Sander: "Hoovipeal"

Enne starti pidime rattad viima Lennusadamasse ning seejärel jäi napp tund aega stardipauguni. Kohal olid kõik vanad tegijad, oodata oli kõva konkurentsi.

Start. Algus joostes, valik, vaja oli võtta viiest punktist üks. Kõik panid ilge hurraaga ajama, mina kaardist midagi aru ei saanud.  Paika sain alles esimeses punktis (võtsime nr 34). Edasi läks lihtsalt ja peagi olime grupi eesotsas, rattaalasse jõudsime liidritena. 
                                                         Valikorienteerumine

Teel rattaorienteerumise esimesse punkti oli mõistlik üsna palju joosta ratas käekõrval, kuna risk klaasikildudega rehv ära lõhkuda oli suur. Vahetult enne punkti hüppaski üks Mertigrupp Team liige rattaseljast maha ja hakkas tagumist ratast alt kakkuma. Edasi kihutasime koos võistkonnaga The North Face/Sportland (varasematel aastatel STR), kes on tuntud just tugevate rattameestena. Järgmised otsustavamad hetked olid ehk 8 punktis, kus iga tiimiliige pidi võtma erineva KP (mina võtsin 8A, Even 8B ning Sander 8C). Kaotasime väärtuslikku aega (kõik meist ei leidnud punkti kohe üles) ning tagantpoolt tulijad jõudsid järgi, sealjuures ka üks põhikonkurent Mertigrupp. Üheksas KP asus hoone katusel, kuhu esmapilgul  ühtegi treppi ei viinud. Tarvo (Rakvere OK liige) võttis juba kasutusele oma  parkourioskused, kuid õnneks meie midagi taolist tegema ei pidanud. Tuli lihtsalt läheneda teiselt poolt maja. Võistkondi oli puntras juba päris palju. Järgnevate punktidega saime teistelt jälle natuke eest ära. Lisaülesanne kujutas endast lindude ära tundmist, mis eelnevas punktis tuli meelde jätta. Kirjutasime küll lindude nimed rinnanumbrile, kuid sellest oli vähe kasu, kuna pilti ei suutnud meist keegi nimega kokku viia. Võtsime vastu kiire otsuse täita sedel suvaliste numbritega ja teha ära lihtsad jõuharjutused (iga liige 12 korda). Lisaülesanne lõppes poomil kõndimisega, millega saime suurepäraselt hakkama. Lisaülesande lõpuks olime vahe kasvatanud 1 minutile ja 16 sekundile. Nüüd tuli ainult jalgadele valu anda, sest lisaülesandest rattaalasse oli peaaegu sama tee, mis rattaetapi alguses. Sel etapil kaotasime eelpool mainitud tugevatele rattameestele vaid 5 sekundit, kusjuures ühes raudtee ülesõidu kohas otsustas Sander hoo maha võtta ja peatuma jääda, kuigi ees sõitnud auto andis oma ülesõitmisega märku,  et rongi ei tule. Kiire manööver Sandrist mööda ja üritasin autole tuulde võtta, aga tulemuseks vaid golfimehe hambutu irve tahavaatepeeglis.
                                                       Rattaorienteerumine

Järgnevalt seiklustest Patarei vanglas. Rattaalas oli vahe järgnevatega (The North Face/Sportland ja Mertigrupp) juba veidi üle 2 minuti. Vangla alale sisenemine ei kulgenud plaanipäraselt, peaaegu oleksime jooksnud varasema kinnipidamisasutuse taha, kus oleks meid ees oodanud kõrge aed. Õnneks märkasime viimasel hetkel siiski sissepääsu. Varemalt oli siseorienteerumisega meist kokku puutunud vaid Even. Mina Sandriga ei saanud esialgu mõhkugi aru. Even muutkui kordas: "Tulge, tulge, ma tean". Peale mitut minutit seiklemist tuli välja, et ei tea ta midagi. Läksime tagasi sissepääsu juurde ja üritasime uuesti alustada, teepeal nägime ka juba mitmeid teisi võistkondi. Lõpuks saime teiste abiga kätte sise-o esimese punkti, mis võttis aega umbes 9 minutit. Selle asemel, et nüüd rahulikult kaarti vaadata tormasime jälle pea kuklas, Even ees juhendamas "Tulge, tulge, ma tean". Tupikusse jõudes tuli ikkagi välja, et ei tea ta veel midagi. Õhkkond muutus juba üsna närviliseks, erinevate kirjavalgust kartvate sõnadega üritasime verbaalselt teineteisele selgeks teha, kui kõva mees keegi on. Mõistagi,  järgmist punkti see  kiiremini üles leida ei aidanud. Tagantjärele tarkusena võiks põhilise veana välja tuua selle, et märkamata  jäid punased  jooned, mis tähistasid kinniseid uksi. Ise hakkasin ka vaikselt kaardile pihta saama, Sander ilmselt veel mitte. Vahepeal jooksid meile vastu Areal Teami veteranid, kellest üks rõõmsa näoga hõikas: "Noh poisid, te ka veel siin". Ei oska öelda, kas nad ise aru said, kuhu minema peavad. Korraks näigime ka uhketes sportülikondades mertimehi (Mertigrupp Team), kes samuti tarka nägu tegid. Ju teadsid ka nemad, kuhu minema peavad. Vaikselt hakkas ka tulgetulgemateanmees lootust kaotama.  Lõpuks saime ka meie enam-vähem liikuma, ainult Sander vaatas nõutu näoga kaarti. Vahetult ennem sise-o kolmandat punkti nägime veel ühte huvitavat vaatepilti. Suur hulk aru kaotanud inimesi üritas vanglaväravatest üle ronida. Meenusid aprillirahutused, tegime kiirelt sääred. Pisemate vigadega saime lõpuks kõik punktid kätte ja suundusime uuesti rattaalasse, kus tuli teha väike lisaülesanne ja seejärel suunduda kanuuetapile. Vangla alalt väljudes polnud üllatused lõppenud. Nägime jälle Areal Team veterane, kes ennast paika üritasid saada. Küsimuse peale, et kust te sinna punkti saite, jooksime meie, kerge irve näol, neist kiire tempoga mööda. Kokku seiklesime Patarei vanglas peaaegu 48 minutit, vaheaeg see-eest päris hea. Kiiremad said hakkama natuke alla 30 minuti. "Helgemad pead" on vist ikka veel seal.
                                               Siseorienteerumine Patarei vanglas


Juba lootuse kaotanud jooksime kanuuetapi suunas, kui raja kõrvalt hõigati: "Olete teised, kaotust Rakvere OK-le 8 minutit". Indu täis hakkasime kiire hooga vett kühveldama. Suhteliselt lihtne kanuuetapp möödus vigadeta. Nägime liidreid ja ka jälitajaid, kes tol hetkel meist umbes 4-5 minutiga maha jäid. Ise vähendasime vahet esimestega umbes 40 sekundit. Kanuuetapil avastasime ka ühe hea mooduse, mis meile tulevikus edu võiks tuua (on seotud kõikide aladega) Seda hetkel siiski ei avalda.
                                         Kanuu (sinine) ja rattaala Lennusadamas

Nüüd jäi ainult jooks finišisse, tee pealt tuli korjata vaid mõni üksik punkt. Peale 20 minutit kanuus istumist esimesi jooksusamme tehes lõi esmalt vasakusse jalga krambitaolise valu. Võtsime paar lonksu juua ja põrutasime edasi. Mõne aja pärast lõi samasuguse valu ka paremasse jalga, jooksmine muutus raskeks. Seisma jäämine ei tulnud kõne allagi, vaid panin hoopis tempot juurde. Peagi oli valu kadunud. Oluliselt aega me sellega ei kaotanud, võitsime jooksuetapi 33 sekundiga. Võistluse lõpus olnud lisaülesandes olime samuti kiireimad. Finišis ei jäänud üle muud, kui võitjaid õnnitleda (ka võitjad kogesid ebaõnne, rattaetapil purunenud keti tõttu kogunes kaotust meile, enne otsustavat vanglaskäiku, umbes 10 minutit). Lõppkokuvõttes kogunes kaotust võitjatele 3 minutit ja 5 sekundit, kusjuures viimase jooksu ja lisaülesandega vähendasime vahet märgatavalt.

Järgmine etapp toimub 2. juunil Valgas/Valkas (öine)Vahepeal osalesime XT sport Teami ridades ka 13. Mulgi Rattamaratonil. Tegu on Samsung Estonian Cupi kuuluva 60 km pikkuse mägirattamaratoniga, mis leidis aset Viljandis. Tagaotsast startinuna me endale suuri eesmärke ei seadnud. Alguses oli ikka üsna kitsas ja kohati tuli isegi seisma jääda. Polnud ka väga tõmbamise kohti, sest rada kulges suuresti kitsastel radadel. Läbi said sõidetud ka enamus Holstre-Polli suusatõusudest. Kukkumisi kogunes enim Evenil (3), järgnes Tiit (2). Sander pääses seekord puhaste paberitega. Kukkumiste ededabeli võitjaks valisime ühe Eveni kukkumise, kui mees üritas järsust suusasillast üles sõita. Välja nägi see umbes nii: järsema betoonist koha peale jõudes tegi tagumine ratas siuh, siuh, järgnes kõmaki. Nalja kui palju.

Üks märkimisväärne tulemus sai siiski välja sõidetud. Maratoni keskel  olnud Everesti kilomeetril (võistluse sees võeti aega 1 km pikkusel lõigul) saavutas Sander 2. koha. Anti auhind ja suruti käppa.

No comments: