30 November 2014

Eesti suusa-o koondisel eel-lumelaager seljatagaKui koondise ametlik 2-nädalane "esimese lume laager" kestab ajavahemikus 29. november - 14. detsember, siis 5 tõsisemat spordimeest ja -naist liikusid polaarjoone taha juba nädalapäevad varem ning kamba peale on esimese nädalaga ka üle 100 tunni trenni tehtud.

Tegelikult oli laagerdajaid kokku 6 ja esindatud olid: viimasel kahel talvel Euroopa noortemeistriks tulnud Doris, 2014. aasta parim naine orienteerumisjooksus ja ühtlasi ka Eesti parim "poe orienteeruja" Evely, mulluse talve suusa-o juunioride MM-i 11. mees Andres, tänavusel EOL-i "kullajahil" tubli III koha saavutanud Janek (seejuures M18 klassis tänavu kokku 7 kulda, millest 6 o-jooksus!!) ning pika karjääri jooksul ka mõningad võistlused nii Eestis kui välismaal võitnud ning 6 aastase vaheaja järel taas lumelaagris osalev Margus.

Külalisesinejana oli laagris Neeme, kel auhinnakapis mitu põhiklassi medalit Rogaini tiitlivõistlustelt ning kes valmistus siinsamas järgnevaks OK "Kape" nädalaseks suusalaagriks ning ühtlasi ka 2015. aasta Rogaini MM-iks, mis toimumas siin lähistel Lapimaal. Neeme pakkus meile mõnusat seltskonda, aitas süüa teha, autoga kohale jõuda ning oli ka sparringu-partneriks õhtustes kergemates trennides.

Laagripaigaks oli/on, nagu suusa-orienteerujatel ikka tavaks, Soome suurima suusaradade võrguga Ylläse - Äkäslompolo piirkond polaarjoone taga. Lund oli vähe ainult esimesel päeval, seejärel sadas ca kaks päeva jutti ning nüüd võib juba julgelt väga hea suusaga trenni kahida. Radu on sisse aetud juba ca 40 km ning tänapäevase tehnoloogia abil saab isegi reaalajas näha rajamasinate liikumist GPS-ide järgi Ylläse kodulehelt. http://ylläs.fi/

Kuna suusaorienteerujatel oli suvise "musta mulla" hooaja järel ilmselgelt suur nälg lume järele, siis tehti trenni üsna usinasti kaks korda päevas ja isegi neiud kogusid nädalaga ca 20 treeningtundi kokku. Treener Vallo Suusakooli poiste pärast kindlasti muretsema ei pea - Vallo netti üles pandud plaane täitsid poisid hoolega ning tegid plaanitud 23 tundi kenasti täis. Ning nädala lõpus lubasid puhkepäeval endale vaid ühed siidrid, aga ainult ühed.

Kurioossematest vahejuhtumitest võiks ära märkida ehk seiga Neeme autoga. Teisel päeval trenni autoga minnes (elasime suusaradadest veidi eemal) parkis ta oma sõiduvahendi justkui ühele tühjale platsile, mille kuri omanik arvas, et ülbet eestlast tuleks karistada - ning laskis ta autol kummi tühjaks, koukis ventiili ka veel välja ning viskas selle minema või suisa omastas. Lugu lõppes siiski hästi - inimohvreid õnneks ei olnud ja tühja kummi kohe mitte märganud Neeme sai auto siiski õnnelikult pidama ning auto teeninduses leidus ka sõbralikumaid soomlasi, kes aitasid auto tasuta taas sõidukorda saada.

Üldiselt möödus lumelaager nagu ikka - treeniti, söödi, magati (kuni 3 korda päevas - ka peale hommiku ja lõunasööki), saunatati-naljatati, režiimi väga ei peetud, kuid kõik sai siiski ilusasti tehtud. Vahel sõideti vahelduse mõttes ka õhtusesse trenni teisele poole Ylläse mäge, kus Ylläsjärvi piirkonnas (mullu toimus seal suusa-o MK ja ka 2015. tuleb samas) ka valgustatud suusarajad. Väike erinevus ehk on ainult ajaviitmise osas - kui Margus esimest korda suusaorienteerujatega 16 aastat tagasi siinsamas lumelaagris käis, siis õhtuti kas mängiti kaarte või vaadati telekat, praegu aga istutakse rohkem ekraanide taga. Evelyl oli neid ekraane muide kokku suisa kolm...

Allakirjutanu kohtas trennides ka mitmeid tuttavaid eri o-alade maailma tippe ning huvitav oli asjaolu, et kui mitmekordne soomlasest suusa-o maailmameister Staffan Tunis ütles ühes õhtuses trennis, et ta on tänavu alles kolmandat päeva lumelaagris, siis Vene ratta-o koondislased (näiteks Anton Foliforov, Valeri Gluhov, Olga Vinogradova - ka kõik maailmameistrid) sõnasid, et nemad sõidavad nüüd koju ära - 3 nädalat juba lumel oldud küll (tulid otse viimasest rattalaagrist - võistlustelt Krimmis) ning kohe algab suurel laial Venemaal ka suusa-o võistlushooaeg pihta...


Praeguseks on aga kogu Eesti suusa-o koondis lumelaagrisse jõudnud ning põhja ladumine käib! Kokku on laagris 16 inimest (kahes 8-kohalises mökkis), sealhulgas taas üks välis-esindaja - kui eelmisel hooajal oli selleks Leedu üks tugevamaid naisi Gabriele Keinaite, siis tänavu Šveitsi üks parimaid Gion Schnyder - eelmise talve suusa-o EM-i tavaraja 6. mees. Nii, et Eesti koondise laager on hinnatud ka välismaiste tegijate seas! Daisy ja Gion on muide lumel olnud eelnevalt juba 2 nädalat ning liikusid Ylläsele eile otse Levilt, kus Eesti suusasportlasi tänavusel tipphetkel olla koos harrastajatega olnud üle 200...

Algselt pidid toimuma järgmise nädala lõpus (6.-7. detsember + paarissprint 9. dets.) ka esimesed võistlused (põhiklasside ühtlasi ka World Ranking etapid), kuid need lükati kehvi lumeolusid kartes igaks juhuks nädala võrra edasi. Seega jäävad eestlastel kahjuks tavapärased spetsiaalsed suusa-o treeningud võistluste järgselt nendeks sisseaetud radadevõrgus ära, sest sel ajal peab hakkama juba koduteele asuma. Suusa-o treeningvõrk ("8" või "Batong") on meil aga igatahes juba sisseaetud ning kasutuses.

Loodame, et talv saab Eestis ning ka mujal, kus võistlused planeeritud, sama ilus olema kui siin (ja siin on ilus)!

P.S. Ka uued kenad suusa-o koondise dressid-kombed ISC-lt jõudsid siia kohale ning said juba täna ka ära testitud. Seega, tänud ka toetajatele!

4 comments:

Kuno said...

Kodu Eestis oleme alates 21. novembrist looduslikul lumel suusatanud. Homme esimene tõsisem kaarditreening.

Margus said...

Kuno, kas Estonian Ski-o Tour 2015 tuleb? ;)

Raul said...

Lõuna-Eestis lumeseisu ei ole-lund ei ole.

Kuno said...

Olen otsustamist kogu aeg edasi lükanud. Hetke seisuga pigem ei toimu aga vaatame mis ilm teeb.