07 February 2013

Suusaorienteerumise EMV sprinditeade


Eelmisel nädalavahetusel peeti Savernas esimesed Eesti meistrivõistlused suusaorienteerumise sprinditeates. Eelneval neljal aastal peeti mäletatavasti teatesõit märkeorienteerumises, kus M 21 klassis pole OK Peko võistkond teistele suurt sõnaõigust andnud. Kolmel esimesel aastal meeste märkeorienteerumise teatesõite võimsalt valitsenud pekokatel tuli alla vanduda vaid 2012. aastal, kui jäädi Rakvere OK järel teiseks.

Vasakult: Toms Veits, Tõnis Erm, Tiit Toomas, Even Toomas, Priit Randman, Tarvo Klaasimäe
M21 EMV paarissprindi esikolmik
Vasakult: Toms Veits, Tõnis Erm, Tiit Toomas, Even Toomas, Priit Randman, Tarvo Klaasimäe
Foto: OK Põlva Kobras

Sellel aastal Eestis ja Lätis peetud võistluste põhjal võis esikoha pretendentideks lugeda nelja võiskonda, lisaks veel lõunanaabrite duo - vennad Kivlenieksid. Vahetuste pikkuseks lubati 8-10 minutit, mis tähendas pidevat tulistamist. Seega oli oodata põnevat võistlust.

Vasakult: Maret Vaher, Mirja Virve, Daisy Kudre, Piret Pärnik, Piibe Tammemäe, Triinu Rooni
N21 EMV paarissprindi esikolmik
Vasakult: Maret Vaher, Mirja Virve, Daisy Kudre, Piret Pärnik, Piibe Tammemäe, Triinu Rooni
Foto: OK Põlva Kobras

Enne starti soojendust tehes oli märgata konkurentide tõsist keskendumist. Omavahel vahetasime vaid mõned üksikud tervitussõnad. Olin endale ette valmistanud ühe paari suuski, seega libisemist testida polnud mõtet. Sõitsin umbes pool tundi, millest planzetiga kümmekond minutit üht 1:5000 mõõtkavas kaarti lugedes. Samal ajal hõõrusid konkurendid suuskadele flooriklotsi alla. Plaan nägi ette, et esimese ringi võtan rahulikumalt, samas kedagi palju eest ka ei lase ning teise ja kolmanda ringi sõidan kiiremini.


Stardijoonele kutsuti võistlejad umbes 2 minutit varem. Kaardid jaotati laiali umbes minut enne, ümber pöörata ja planzetile panna võis kaardi 15 sekundit enne stardipauku. Rada oli päris hästi kaardi tagaküljelt läbi näha. Nägin ära raja ülesehituse ja punktide arvu. Kaardi õiget pidi ette saades jäin vaatama teevalikut esimesse punkti, keskendumata esimesele pöördele K-punktist. Stardipauk. Kõik panid suure hurraaga minema. K-punktist sõidan suure hooga otse, samas kui enamus pöörab paremale. Oli aeg vaadata kaarti. Viga. Kiirelt otsustan, et ümber ei hakka pöörama, vaid sõidan haagi sisse. Enda taga kuulen veel kedagi tulemas, kuid sama kiirelt kadumas. Hiljem selgus, et see oli Mihkel Järveoja OK Kobrasest, kes mõtles, et võib mind usaldada ja taga sõita. Tuli anda korralikult kuuma ja peagi jõudsin umbes peagrupi keskele. Kohe tuli aga suurem ristmik ning sealt sõideti juba erinevates suundades. Ise panin suht huupi, aga enamvähem õigesti. Korraks olin hämmingus ja jäin seisma aga jälle oli õnne natuke, sest sain ennast kiirest paika ning lõpuks ka esimese punkti kätte. Peast käis läbi mõte, et nüüd see võistlus tuksis ongi. Vajutasin nii, kuidas jaksasin aga teisi võistlejaid nägin rajal väga vähe. Lõpuks hakkasin ees nägema mustas kombinesoonis võistlejat ning arvasin et see on OK Rakvere 2 esimese vahetuse sõitja Kuno Rooba, kuid 3 punkti enne teatevahetust, kui olin lähemale jõudnud sain aru, et tegemist on hoopis külalisvõistlejate esimese vahetuse mehega. Eelviimane KP oli minul lühem hajutus ja nii ma ette saingi. Teatevahetusse jõudes oli üllatus suur, olin esimene. Läti poiss kaotas 1 sekundiga. Nii palju siis rahulikumast esimesest vahetuset. Kolmas koht kaotas meile umbes 40 sekundit ning peakonkurendid umbes 2 minutit. Meie õnneks olid teised võistkonnad teinud ka vigu raja algusosas, ning just sellest ristmikust valesti ära keeranud, kus mina peagrupiga kokku sain. Järgmise vahetusega suutis Even lätlastega väikese vahe sisse sõita ning nii sõitsimegi oma kaks viimast vahetust uhkes üksinduses. Ka ei teinud enam orienteerumisvigu, seega midagi huvitavat rohkem ei juhtunudki. Eesti meistrivõistluste arvestuses käis aga tihe rebimine 2. ja 3. koha vahel, kus TAOK’i ankrumees Tõnis Erm suutis siiski võtta veenva võidu OK Rakvere Priit Randmani ees.

I vahetus - Tiit

Ka Eveni esimene vahetus ei möödunud ilma veata. Kaardi sai ta võtta küll enne Andrist, kuid K-punktist alates sõitsid mehed koos. Eveni sõnul lasi ta lätlase kohe ette vedama ja ise ei vaevunud väga kaarti lugema. Lätlase kiirus laial suusarajal oli muljetavaldav (võibolla stardikiirendus) ja kaarti oli taga sõites päris keeruline vaadata, ütles Even. Lõpuks tuli suusaradade rist (kuhu mina tuli peale teisest suunast), mis oli tekitanud enamus võistlejates segadust (maastikul ei paistnud asi päris nii nagu kaardil) ja koos mindi veale. Sõidetud oli umbes 30 sekundit, enne kui lätlane ära tabas, et oleme vales kohas, endale ka kõik päris õige ei tundunud, aga kuhugi mujale minna ka ei osanud, olid Eveni sõnad. Kiirelt pöörati ots ümber ja järgmised 30 sekundit tagasi segadust tekitanud teeristi. Seal läksid juba meeste teed lahku. Even oli ka vaikselt hakanud aru saama kuhu peab minema ja Andris tegi natuke teise valiku, kuna tema punkt asus Eveni omast paarkümmend meetrit vasakul. Teise punkti minnes said mehed veel koos sõita, kuid kolmandasse jäi Even üksi ja vahetust üle andes oli vahe veninud 27 sekundile.

II vahetus - Even

Peale võistlust võiks öelda, et meie edu võti oli seekord minu esimesse punkti tehtud viga ja edasise võistluse käigus praktiliselt vigadeta sooritus. Kas oleksin minagi koos nendega veel suurema vea teinud ja teatevahetusse koos tulnud? Ei tea.

III vahetus - Tiit

IV vahetus - Even

Viimane vahetus kõigil sama

Naiste põhiklassi teate kaardid Daisy blogis.


Pühapäeval toimus samal maastikul Valgjärve valla auhinnavõistlus. Klassides N21, N14, N55, M18 ja M45 peeti EMV tavarajal. Teisel EMV katsel ei õnnestunud tulemusi selgitada ainult N14 klassis.
Väike videokokkuvõte.

M21

N21
Vasakult: Piret Pärnik, Daisy Kudre, Piibe Tammemäe
N21 EMV tavarada esikolmik
Vasakult: Piret Pärnik, Daisy Kudre, Piibe Tammemäe
Foto: OK Põlva Kobras


Minge trenni!

Teksti autor Tiit Toomas.

7 comments:

Marek said...

See sprinditeade peaks toimuma kusagil avalikumas kohas kui mistahes metsamaastik. Et tuleks ka mitte suusaorienteerujast publikut, soovitan teha võistluse kuskil linnapargis, kus maa-ala võimaldaks piisavalt pikkasid radasid teha. Näiteks Tartus saaks teha Anne kanali pargis (sillalt saab hästi vaadata), EMÜ dendropargis või Tallinnas Kadrioru pargis, Merimetsas, Glehni pargis. Nii saaks suusa-o ehk veidi tuntumaks rahva seas. Kui linnapargis saaks kuidagi panna mingi ekraadi GPS-teekondadega jooksma, oleks mida vaadata.

Anonymous said...

Tehtud - Karmi Marek Eesti suusa-o sprinditeate EMV peakorraldaja 2014!

Miks hoida tarkust vaka all?

Anonymous said...

Marek ajab õiget suusa-o asja.
Elagu Marek!

CN

Anonymous said...

Pooldan Marekit!

Anonymous said...

Jah, kuhugi linna oleks sugulasi, tuttavaid ja sõpru lihtsam vaatama kutsuda.

Anonymous said...

M.A.R.E.K. presidendiks!

M.A.R.E.K. peaministriks!

M.A.R.E.K. SO-eestvedajaks!

M.A.R.E.K. ...

Anonymous said...

Me teame küll, et see oled sina Margus Hallik.

Anonümus