29 January 2011

Mattisele murdmaasuusatamise Juunioride MM-ilt Otepääl klassikasprindis kõrge koht!Juba kahel hooajal Eesti koondises noorte suusa-o tiitlivõistlustel osalenud OK "Peko" liige Mattis Jaama lõpetas täna (reedel) Otepääl Põhja suusaalade Juunioride maailmameistrivõistlustel eestlaste parimana klassikasprindi kõrge 15. kohaga.

Alles esimest hooaega juunioride seas võistleva 18-aastase Mattise saavutus on seda hinnatavam, et viimase 11 hooaja jooksul, mil sprindidistants on murdmaasuusatamise Juunioride MM-i kavas olnud, on meie noormeestest kõrgemale jõudnud vaid Anti Saarepuu (9. koht - 2003 Rootsis) ja Timo Simonlatser (11. koht - 2005 Soomes). Näiteks tänastest Eesti sprindikoondise liikmetest lõpetasid sama distantsi Peeter Kümmel 36. kohaga 2002. ja Kein Einaste 52. resultaadiga 2004. aastal. Eestlaste kõige kõrgeima koha Juunioride MM-i sprindis on välja sõitnud Piret Pormeister - 6. koht (2005. aastal Soomes), kes nagu Mattiski on Nõmme Spordiklubi suusatreeneri Külli Halliku õpilane.

Täna eelsõidus 98 võistleja seas samuti 15. aega näidanud Mattis oli väga lähedal ka poolfinaali pääsule, sest juhtis suure osa oma veerandfinaalist ning pidi alles pikal lõpusirgel paaristõugete heitluses napilt alla vanduma kahele väga tugevale norralasele, kellest Sindre Björnestad Skari oli kaks päeva tagasi tulnud juunioride maailmameistriks 10 km vabatehnikasõidus (minetas täna oma võimalused kukkudes poolfinaali viimases kurvis) ning täna finaali jõudnud Simen Lanesile. Konkurents tänasel päeval on tippsuusatamises ka noorte seas äärmiselt kõrge ning üleeilsel 10 km vabatehnika distantsil oli Mattis olnud alles 74.

Mattis, kes meie orienteerumisavalikkusele on veel vast üsna tundmatu nimi, saavutas suusa-o noorte Euroopa meistrivõistlustel 2009. aastal Rootsis individuaalselt 8. ja 10. koha ning mullusel talvel võistles 17-aastaselt Rumeenias juba suusa-o juunioride MM-i konkurentsis saavutades endast mitu aasta vanematega heideldes sprindis 19., lühirajal 20. ja tavarajal 22. koha.

Muide, Mattis polnud tänasel Juunioride MM-il parim orienteeruja - norralanna Barbro Kvaale (mitmekordne suusa-o juunioride maailmameister, kes võitnud viimastel aastatel ka ratta-o Juunioride MM-idelt mitmeid medaleid), jõudis täna naistest poolfinaali ning lõpetas võistluse 10. kohaga. Mullusel Põhjamaade noorte meistrivõistlustel (kuni 18-aastastele) lõpetas Mattis sprindis 6. ja Barbro 11. kohaga.

Nii Mattis kui ka Barbro on järgmisel nädalal stardis juba suusaorienteerumise Juunioride MM-il Norras Lillehammeris. Kui Barbro on kanda kinnitanud juba ka täiskasvanute konkurentsis (lõpetades eelmisel hooajal vaid 18-aastasena suusa-o Maailma Karika finaaletapi III kohaga), siis Mattise tulemused sõltuvad eelkõige sellest, kuidas ta oma sõidukiiruse suudab klappima saada kaardilugemisega, sest orienteerumiskogemust on tal ilmselgelt veel vähevõitu.

Põhja suusaalade Juunioride MM-i tulemused (murdmaasuusatamine) 26.-31.01. 2011 Otepää

No comments: