14 September 2010

Suusaorienteerumishooaeg 2011

(Meenutus eelmisest talvest - Sõjaväelaste Maailmamängud Itaalia Alpides, Cogne suusakuurort, meeste ühisstart. Kokku 46 võistlejat, 17 riiki, Margusele 9. koht. Tulemused)

Seoses meie suusaorienteerumis koondise treeneri Raul Kudre palvega anda 20.septembriks teada oma soovist kandideerida erinevatesse suusa-o koondistesse (nii noored, juuniorid kui täiskasvanud), teen väikese ülevaate tuleval talvel eesootavatest rahvusvahelistest tiitlivõistlustest. Aga veidi infot ka talvisest Veteranide MM-ist ning ka Eesti suusa-o meistrivõistlustest.

Suurima osavõtjaskonnaga minnakse kindlasti Norrasse, kus 1994. aasta Taliolümpiamängude ning 1996. aasta suusa-o MM-i võõrustaja-linna Lillehammeri lähedal üleval mägedes leiavad aset ajavahemikul 30.01-06.02 nii täiskasvanute Euroopa meistrivõistlused, Juunioride MM, Noorte (MN 17) EM kui ka Veteranide MM-võistlused. Rohkem infot: http://www.skio2011.com/

Täiskasvanute MM-võistlused, mis suusaorienteerumises leiavad aset üle kahe hooaja, toimuvad 2011. aastal märtsi lõpus (20.-28.03) Rootsis Tänndalenis. Seoses suusaorienteerumise kandideerimisega taas 2018. aasta Taliolümpiamängude kavva, tulevad MM-võistlusi inspekteerima Rahvusvahelise Olümpiakomitee esindajad ning seetõttu on Rahvusvahelisel Orienteerumisliidul soov näha võistlemas võimalikult paljude riikide esindajaid. Ses osas on allakirjutanuga ühendust võtnud juba IOF-i kõrge ametnik, kuid usun et oleme MM-il kindlasti esindatud, sest alates 1992. aastast on taasiseseisvumise järgselt Eesti võistlejad olnud võistlustules kõigil senipeetud suusa-o MM-võistlustel. Koduleht: http://www.skiwoc2011.com/

Muide, uuendustega kaasa minnes, lisab esimese orienteerumisalana suusaorienteerumine oma MM-programmi tulevast talvest viienda medali-ala, milleks on sprinditeade (formaadis mees + naine). Antud ala on suusaorienteerumises juba mitmeid aastaid katsetatud, tänavusest talvest ka MK-sarjas (nii meestel-naistel eraldi kui ka sega-teatena). Samuti peetakse riigi meistrivõistlusi sprinditeates ka ala ühes juhtriigis Soomes, kes alates 2010. hooajast lisas kuuenda alana oma talviste meistrivõistluste kavva ka suusa-o maratondistantsi.


Tundub, et suusaorienteerumine on leidmas aastatepikkuse paigalseisu järel uut hingamist - tuleval talvel on suusaorienteerumine teiste talialade kõrval esimest korda kavas ka Aasia Talimängudel Kasahstanis Alma-Ata´s, kuhu kasahhid on nende mängude tarbeks rajamas pompöösseid ehitisi.

Samuti oli suusaorienteerumine kavas tänavu esmakordselt toimunud Sõjaväelaste Maailmamängudel Itaalia Alpides, kust meilt võtsid osa Maret Vaher ja Margus Hallik. Vancouveri Taliolümpia järgselt märtsi lõpus aset leidnud jõuproov oli suurejooneline - näiteks murdmaa- ja laskesuusatamises võtsid mängudest osa mitmed olümpiavõitjad ja maailmameistrid.

Tuleval talvel, mil suusaorienteerumises on MM-i aasta ning MK-sarja ei peeta, leiab aset jälle ala populariseerimiseks ellu kutsutud "Ski-O-Tour", mis esmakordselt leidis 6-etapilisena aset 2009. aastal Austrias - Šveitsi - Itaalias (iga riik võõrustas kahte osavõistlust). Muide, tol korral oli meilt võistlustules päris mitmepealine punt noori veterane. 2011. aastal leiab "Ski-O-Tour" aset taas 6-etapilisena, sedakorda Austria ja Slovakkia mägedes 8.-14. jaanuaril.

Lõpetuseks mainin, et nädalavahetusel toimunud EOL-i juhatuse koosolekul kinnitati 2011. aasta Eesti suusa-o meistrivõistluste individuaaldistantside toimumispaigaks Holstre-Polli, kuhu on ehitatud uus ja kaasaegne suusakeskus. Talvise EMV kuupäevadeks on 12.-13. veebruar.

Head harjutamislusti talveks ning loodame, et ilmataat meid ka tänavu soosib!

No comments: